RoboCup 2012 RoboCup  
Results
RoboCupSoccer
RoboCupRescue
RoboCup@Home
RoboCupJunior
Sponsored
Leagues
 
 
RoboCupSoccer : Simulation League

RoboCup Soccer Simulation League Results 2D
1st Place HELIOS  Japan
2nd Place WRIGHT EAGLE China
3rd Place MARLIK Iran
RoboCup Soccer Simulation League Results 3D
1st Place TT-UT Austin Villa University of Texas, Austin, USA
2nd Place RoboCanes University of Miami, Miami, USA
3rd Place Bold Hearts University of Hertfordshire, Hertfordshire, England


RoboCupSoccer : Small Size Robot League

Technical Challenge Scores

Pass and Shoot Challenge

  • 1st: Parsian
  • 2nd: MRL
  • 3rd: ER-Force
 

Pass and Intercepted Challenge

  • 1st: Skuba
  • 2nd: MRL
  • 3rd: Parsian

Robocup Small-Size League Results
1st Place Skuba Kasetsart University, Thailand
2nd Place ZjuNlict Zhejiang University, China
3rd Place KIKS Toyota National College of Technology, Japan


RoboCupSoccer : Middle Size Robot League

Robocup Middle-Size League Results
1st Place Tech United Eindhoven University of Technology, Netherlands
2nd Place MRL Qazvin Islamic Azas University, Iran
3rd Place Water Beijing J.S.J. University, China
Technical Challenge Cambada University of Aveiro, Portugal
Scientific/Engineering Challenge Tech United Eindhoven University of Technology, Netherland


RoboCupSoccer : Standard Platform League

Robocup Standard Platform League Results
1st Place UT Austin Villa Department of Computer Science, The University of Texas at Austin, USA
2nd Place B-Human DFKI Bremen University of Bremen, Germany
3rd Place rUNSWift School of Computer Science and Engineering, The University of New South Wales, Australia
Technical Challenge Berlin United – NaoTH Humboldt - Universitat zu Berlin, Germany


RoboCupSoccer : Humanoid League

RoboCup Humanoid League Results
ADULT SIZE TECHNICAL CHALLENGE 
1st Place Joi Tech Osaka University, Osaka, Japan
ADULT  SIZE COMPETITION 
1st Place Team CHARLI Virginia Polytechnic Institute & State University, USA
2nd Place Tsinghua Hephaestus Tsinghua University, China
3rd Place JoiTech Osaka Institute of Technology, Japan
TEEN SIZE TECHNICAL CHALLENGE 
1st Place NimbRo Teen Size University of Bonn, Germany
TEEN SIZE COMPETITION
1st Place NimbRo Teen Size University of Bonn, Germany
2nd Place CIT Brains Teen Chiba Institute of Technology, Japan
KID SIZE TECHNICAL CHALLENGE 
1st Place CIT Brains Kid Chiba Institute of Technology, Japan
KID SIZE COMPETITION 
1st Place Team DARwIn University of Pennsylvania & VirginiaTech, USA
2nd Place CIT Brains Kid Chiba Institute of Technology, Japan
3rd Place Darmstadt Dribblers TU Darmstadt, Darmstadt, Germany
Louis Vuitton Award NimbRo Teen Size University of Bonn, Germany


RoboCupRescue : Rescue Simulation League

RoboCup Rescue Simulation League Results
Infrastructure Competition UvA Rescue Netherlands
Virtual Robot Competition
1st Place PoAReT Politecnico de Milano, Italy
2nd Place YILDIZ Yildiz Technical University, Istanbul, Turkey
AGENT COMPETITION
1st Place Ry - One Shiga Japan, Japan
2nd Place ZJUBase Zhejiang University, Hangzhou, China
3rd Place AUT S.O.S. Amirkabir University of Technology, Teran, Iran


RoboCupRescue : Rescue Robot League

RoboCupRescue Robot League
1st Place MRL Iran
2nd Place Hector Darmstadt TU Darmstadt, Darmstadt, Germany
3rd Place Stabilize Thailand
3rd Place YRA Iran
Best-In-Class Autonomy Hector Darmstadt Germany
Best-In-Class Mobility Stabilize Thailand
Best-In-Class Manipulation DML Iran


RoboCup@Home League

RoboCup@Home League Results
1st Place NimbRo University of Bonn, Bonn, Germany
2nd Place eR@sers Tamagawa University, The University
of Electro-Communications and NICT, Japan
3rd Place Tobi Universitat Bielefeld, Bielefeld, Germany
OPEN CHALLENGE AWARD HOMER@ UNIKOBLENZ Germany


RoboCupJunior : Dance Challenge

RoboCupJunior Dance
RoboCupJunior CoSpace Theatre
1st Place Tiger China
2nd Place Golden Monkey China
3rd Place Gruzante Dance Italy
Best Presentation Award GruzanteDance Italy
RoboCupJunior Primary Dance
Superteam Awards
The Sunshines Café-com-Byte Júnior Brazil
  SFZ-Simsalagrimm Germany
  Golden Monkey China
Universe ∞ (INFINITY) Japan
  Parada Disney Portual
  TIGERS China
Party Animals Team Zulu United States
  Berlin Eagles Dance Germany 
  Monsterbots Mexico  
Programming Award Café-com-Byte Júnior Brazil
Choreography Award Step Up Austria
Costume Award SFZ-Simsalagrimm Germany
Construction Award Latin Fever Australia
Use of Sensors Award Quinta S. Gonçalo Portugal
Electronics Award ∞(INFINITY) Japan
Novice Award LZ-Darkwolf-Team China
Entertainment Value Award Monsterbots Mexico
Presentation Award Berlin Eagles Dance Germany 
Collegiality Award SacraBot Brazil
Overall Winners ∞(INFINITY) Japan
  Minibots Germany
  Geelong Hillbillies Australia
RoboCupJunior Secondary Dance
Superteam Awards
Pacific Bucaneer Toys BHNKC Hong Kong
  Galeje Slovakia
  Squirrelsbot Mexico 
RLD Dagesh Israel
  RobotFactory China
  Simãozinho Portugal
MPM VASCONCELOS Mexico 
  ESA ROBOTS Portugal
  Palace Memories China
Programming Award Angel Israel
Choreography Award Simãozinho Portugal
Costume Award Queens and masters of the sky Mexico 
Construction Award NAGAOKA TAIKO PROJECT Japan
Use of Sensors Award Team.ROBOTA Japan
Electronics Award Dagesh Israel
Novice Award RobotFactory China
Entertainment Value Award CONQUEST UNITED Singapore
Presentation Award Palace Memories China
Collegiality Award Positronics Dance Brazil
Overall Winners Dagesh Israel
  ESA Robots Portugal
  BHNKC Hong Kong


RoboCupJunior : Soccer Challenge

RoboCupJunior Soccer
Soccer A Primary Light Weight
1st Place GOROGORO Japan
2nd Place Submarine Taiwan
SuperTeam Award
1st Place AGSG2, Soccer-KN, Saint Anselms
2nd Place GOROGORO, Submarine, Kaoyip LC
3rd Place CATASTROPHY, Team KAIDA, RN-Soccer
Best Presentation Award
1st Place AGSG2 Portugal
2nd Place FRF Germany
3rd Place Saint Anselms UK
Soccer A Secondary Light Weight
1st Place Shenzhen Experimental School China
2nd Place Cenatex Light Portugal
3rd Place Fast and Smart Islamic Republic of Iran
SuperTeam Award
1st Place Fast and Smart, Shenzhen Experimental School, Cenatex Light
2nd Place Helveticrobot, Real Madrid, FRT
3rd Place Moon,  SPQR Levis, XYZ
Best Presentation Award
1st Place Roboticus Netherlands
2nd Place XYZ Israel
3rd Place Fast and Smart Islamic Republic of Iran
Open Soccer A
1st Place Automation Institute China
2nd Place IMC Slovakia Slovakia
3rd Place CENATEX EP Portugal
SuperTeam Award
1st Place IMC Slovakia,  Cenatex EP, Kaoyip CLW
2nd Place Automation Institute, LZ-IROBOT-Team, Leoter Soccer
3rd Place QiTionDaSheng, LG Robots, Team ChoKoBo
Best Presentation Award
1st Place FTA Islamic Republic of Iran
2nd Place Bodenseefische Germany
Open Soccer B
1st Place EMM CS Macao
2nd Place SPQR Gravis Italy
3rd Place Magic Θ China
SuperTeamAward
1st Place Cenatex 3G, The Rocky´s, EMM CS
2nd Place PTRT, Shanghai Xingzhi, Naghshe Jahan NJRT
3rd Place Emam Javad ET, SPQR Gravis, e^iπ+1(Zero)
Best Presentation Award
1st Place A2Z Islamic Republic of Iran
2nd Place Emam Javad ET Islamic Republic of Iran
3rd Place Master and Commander Islamic Republic of Iran
Special award for upholding and promoting the spirit of cooperation in RoboCupJunior A2Z,  Magic Θ, Master and Commander, The Rocky´s, Ctrl Alt Del, EXIT


RoboCupJunior : Rescue Challenge

RoboCupJunior Rescue
RoboCupJunior Rescue A Primary
1st Place Amalgam Japan
2nd Place Robotop Germany
3rd Place KONTO CROATION TEAM Croatia
SuperTeam Competition
1st Place Amalgam + ARCHE-ROBOTS
2nd Place Huang No. 1 + Backup Team
3rd Place KONTO CROATION TEAM + AEIOU
Best Presentation Award EÇA BOT 1 Portugal
RoboCupJunior Rescue A Secondary
1st Place Dalian No.8 Senior Middle Schools China
2nd Place KING OF RESCUE Hong Kong
3rd Place STEPY & LOCK ON Japan
SuperTeam Award
1st Place FireWave 4.0  + Andromeda Fenix
Best Presentation Award King of Rescue Hong Kong
RoboCupJunior Rescue B
1st Place M&Y Japan
2nd Place LuNi Germany
3rd Place Warrior China
SuperTeam Competition
1st Place M&Y + Teamohnename.de
2nd Place R2T + Kepler ´o´Bot  
3rd Place Emerotecos + SERŠ Team
Best Presentation Award Emerotecos Brazil


RoboCupJunior : CoSpace Demo Challenge

RoboCupJunior CoSpace Rescue
1st Place Team Takosu Japan
2nd Place SINA Iran
3rd Place XG_PIONEER China
SuperTeam Award Team Takosu + XI´ANJTROBOT
Best Presentation Award FORSAKEN Singapore

RoboCupJunior CoSpace Theatre
1st Place Tiger China
2nd Place Golden Monkey China
3rd Place Gruzante Dance Italy
Best Presentation Award GruzanteDance Italy


Sponsored Leagues : Logistics League by FESTO

Festo Logistics League Results
1st Place TUM BendingUnits Germany
2nd Place Leuphana Germany
3rd Place UVM Ingeniería  Mexico


RoboCup @Work

RoboCup@Work Demonstration Results
1st Place LUHbots Leibniz Universitat Hannover, Hannover, Germany
2nd Place LRT Locomotec Germany 
3rd Place b–it–bots Bonn-Rhein-Sieg University, Sankt Augustin, Germany

 

 
RoboCup2013
Federación Mexicana de Robótica